Laminat Parke & Uygulama

 

 

 

Mekanların güzelliğini tamamlayan ve dekorasyon unsuru olan parkeler, ürün yelpazesindeki çeşitlilikle tüketicilere birçok farklı alternatiflerle sunulan döşeme malzemeleridir. Yaşama alanlarının yapısal bölümü tamamlandıktan sonra sıra dekorasyona geldiğinde kararsızlık yaşatan durumlardan biri de yer döşemesi seçme konusudur. Mekanınıza parke döşetmeye karar verdiğinizde parke döşeteceğiniz yerlerin ısı ve ışık olanakları ile kullanım amacını ve iklim koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Parke seçerken önünüze çıkacak parke çeşitleri masif parke, lamine parke ve laminat parkedir. Parke ile dekorasyon yapmak için mekanı boşaltmak istemiyorsanız masif parke seçeneğini elemeniz, tercihinizi lamine veya laminat parkeden yana kullanmanız gerekecektir.

AHŞAP PARKE BAKIMI VE TEMİZLİĞİ Ahşap parkeler mekanlara şık bir görünüm kazandırır fakat temiz ve bakımlı olmalarını sağlamak kolay değildir. Parke yüzeyinde oluşan çizikler ve su; ahşap parkelerin başlıca iki düşmanıdır. Parke temizliği haftada en az bir kere yapılması gereken bir işlemdir, tozları almak için ucuna parkeleri çizmeyecek yumuşak bir aparat takılmış elektrik süpürgesi kullanmak gerekir. Ahşap parke bakımı konusunda özen göstererek parkelerin sağlıklı ve güzel bir görünümde kalmasını sağlamak mümkündür. Zeminin tozunu aldıktan sonra hafif nemli bezle silmek ahşap parke temizliği için yeterlidir. Parkelerin çok sulu bezle silinmesi parke aralarına su girmesine sebep olur ve bu da ağacı tahrik ederek yüzeyde çatlama ve kabarma gibi görüntü bozuklukları oluşmasına yol açar. Parke üzerine koyduğunuz mobilyaların ayaklarına yapışkanlı keçe uygulayarak parkelerinizin yıllar boyunca çiziksiz ve aşınmamış bir görünümü korumalarını sağlayabilirsiniz. Ahşap parke temizliği yapmanın ekonomik ve etkili yollarından biri içine Arap sabunu karıştırılmış temiz ve ılık duru su kullanmaktır. Bunun içine suda çözünen kokulardan katarak ortamın temiz olduğu gibi güzel kokmasını da sağlayabilirsiniz. Günümüzde birçok firma tarafından üretilen solvent ve su bazlı parke vernikleri, doğru ve kaliteli seçimler yaptığınız taktirde parkelerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Ahşap parke bakımı için kullanabileceğiniz bu ürünlerin dayanımı yüksektir; bu cilalar parke yüzeyinde dayanıklı bir film tabaka oluşturarak yüzeyi su, deterjan, asit ve alkollerin yapabileceği tahribata karşı korurlar. Parkenize su sökülürse bu suyun parke üzerinde kalmasına izin vermemeli ve silmek için ıslak bez kullanmamalısınız. Belirli aralıklarla parke üzerindeki kilimleri kontrol etmeli, yüzeyi ıslanmış kilimleri kesinlikle zemininizde tutmamalısınız. Parke üzerindeki ıslaklık 1 dakikadan fazla zeminde kalırsa zeminde hasara sebep olabilir. Islak temizlik yönteminden olabildiğince kaçınmalı, düzenli olarak kuru bir temizlik yöntemi uygulamayı tercih etmelisiniz. Sıklıkla ıslak temizlik yapılması parkelere zarar verir. Ahşap zeminlerin iklim şartlarına bağlı olarak genleşme veya daralma ihtimali de vardır. Kayın ve akçaağaç başta olmak üzere bazı ağaç türleri iklim şartlarındaki değişikliklere karşı daha duyarlıdır. İklimden kaynaklanabilecek muhtemel zararı önlemek için normal oda sıcaklığı şartlarının sağlanması ve bağıl rutubetin % 30-60 civarında olmasına dikkat etmek gerekir.
Etiketler : 1yuva mersin adana Dekorasyon Mimarlık Duvar kağıdı peyzaj laminat parke parke boya alçı alçıpan yalı baskı söve mersin dekorasyon adana dekorasyon ustalık